Echipa naţională de handbal feminin a României a fost înfrântă de selecţionata Rusiei, scor 20-35, în ultimul meci din faza grupelor principale de la Campionatul European ce se dispută în Danemarca şi Norvegia.

Scorul nu a contat însă deloc pentru că elevele lui Radu Voina erau deja calificate în semifinalele competiţiei, astfel încât şi-au permis să evolueze cu foarte multă lejeritate. Rusoaicele au luat repede avans, până în minutul 18 al primei reprize, ele conducând deja cu 14-5. Până la final, Rusia şi-a continuat evoluţia solidă, în timp ce fetele noastre s-au relaxat parcă prea mult, rezultatul de 35-20, fiind totuşi unul trist pentru palmaresul României.

Au evoluat echipele:

România: Talida Tolnai – Magdalena Paraschiv (1 gol), Florina Chintoan (2), Roxana Han, Adriana Nechita, Cristina Neagu (3), Aurelia Brădeanu, Ada Moldovan (2), Valentina Ardean (1), Oana Şoit, Adina Fiera (4), Mihaela Tivadar (1), Melinda Geiger (6). Antrenor: Radu Voina.

Rusia: Ana Sedoikina, Maria Sidorova – Polina Kuzneţova (2), Ana Kocetova (1), Olga Levina (5), Ksenia Makeeva (4), Ekaterina Davîdenko (5), Ekaterina Vetkova (3), Victoria Jilinskaite (2), Emilya Turey (3), Tatiana Hmirova (3), Ana Sen (6), Olga Cernoivanenko (1), Olga Gorşenina. Antrenor: Evgheni Trefilov.

România va juca sâmbătă, în semifinale, de la ora 15,30, la Herning, cu Suedia, duminică fiind programate finalele.