Campioana României la handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea a învins, sâmbătă, în deplasare, formaţia Krim Ljubljana, scor 31-25 (16-13), în meciul de debut din grupa a 2-a principală a Ligii Campionilor.

Oltchim nu a avut parte de un debut prea fericit, primind trei goluri în primele două minute, de la aceeaşi Acimovici, care a depăşit cu uşurinţă şi apărarea, dar şi pe portarul Luminiţa Huţupan Dinu, revenită în Liga Campionilor, după aproape 3 ani de la retragere. Chirilă şi Managarova au aruncat de două ori în bară, prima reuşită a Oltchimului venind de la Ozel, 3-1 (min. 4). Foarte rapid, echipa antrenată de Radu Voina a egalat, 3-3 (min. 6), producând rumoare în tribunele slovene. Oana Chirilă a adus Oltchimul pentru prima dată în avantaj, 5-6 (min. 9), dar replica gazdelor nu a întârziat (9-8, min. 15). În poarta Oltchimului, Huţupan-Dinu avea deja şase intervenţii, din care una de la 7 metri şi a cules aplauze chiar şi de la fanii adverşi, ei amintindu-şi de cele două trofee de Liga Campionilor, câştigate de “Huţu”, cu Krim. Slovenele s-au detaşat pentru prima dată la două goluri, în minutul 21, 12-10, dar Oltchim a revenit excelent, 12-13 (min. 27). La pauză, 13-16, după 30 de minute de handbal de calitate, dar şi de spectacol